CIEKAWOSTKI
Przed masażem na saunę
Przed masażem warto skorzystać z sauny lub łaźni parowej. Ciepło panujące w saunie/łaźni pomaga w rozluźnieniu mięśni. Zwiększa się krążenie krwi, podnosi tętno, przyśpiesza oddech.
Co najlepsze dla urody?
Najlepsze działanie kosmetyczne dla naszego ciała otrzymamy oddziaływając na nie wysoką wilgotnością i umiarkowaną temperaturą, warunki takie zapewnia nam łaźnia parowa lub biosauna. Taka kąpiel zapewnia lepsze ukrwienie, nawilżenie oraz oczyszczenie skóry. Podczas i zaraz po zabiegu jest ona jak gąbka idealnie chłonąca kosmetyki. Trzeba pamiętać aby używane kosmetyki były pochodzenia wyłącznie naturalnego.
Sauna wysysa toksyny z organizmu
Skóra osoby przebywającej w saunie podczas kąpieli ogrzewa się do temperatury ok. 40 C. Pierwszą oznaką działania sauny jest pojawianie się potu na naszej skórze. Organizm w ten sposób broni się przed wysoką temperaturą – pozbywa się nadmiaru ciepła i chroni skórę przed szybszym przegrzaniem. Takie działanie ma wiele pozytywnych skutków: nasze ciało pozbywa się ubocznych produktów przemiany materii tzw. toksyn, z potem wydalana jest także nagromadzona w tkankach skóry sól.
Warto wiedzieć, iż każdy posiłek dostarcza nam duże ilości soli, których nerki nie są w stanie przerobić, jej część odkładana jest właśnie w tkankach skóry. Pamiętajmy nadmierne spożywanie oraz nagromadzenie w organizmie soli prowadzi do wielu poważnych chorób.
W wysokiej temperaturze, przy obfitym poceniu się następuje także oczyszczenie skóry z martwych komórek i nadmiaru łoju, a także zwiększenie odporności skóry na czynniki zewnętrzne.
Chudsi po każdej saunie? tak to możliwe…
Podczas jednokrotnego pobytu w saunie jesteśmy w stanie spalić nawet do 300 kcal! Podczas relaksu w saunie nasz organizm spala bardzo szybko duże ilości kalorii. Wysoka temperatura zmusza go do działania: zaczyna szybciej bić serce, przyśpiesza tętno, co wpływa korzystnie na przemianę materii. Relaksujący seans w saunie wpłynie także korzystnie na sen.
Uzdrawiający pot
Już starożytni lekarze wiedzieli, że pocenie się pomaga odzyskać zdrowie. „Spowodujcie gorączkę, a uleczę każdą chorobę” mawiał Hipokrates.
– Pocenie się jest dla organizmu niezbędne. Pot usuwa toksyny tak efektywnie, że skóra nazywana jest często „trzecią nerką”. Jeżeli skóra i kanały potowe są zablokowane, człowiek umiera w zaledwie kilka godzin.
– Wiele wirusów i bakterii atakujących nasz organizm nie przeżywa w temperaturach powyżej
40 C. Kiedy więc pocimy się na saunie, dosłownie spalamy w sobie choroby.
– Wiele z ważnych gruczołów endokrynologicznych pobudzanych jest do działania przez wzrost temperatury ciała. Zanieczyszczenia z wielu narządów są wypłukiwane, podczas gdy naczynia krwionośne rozszerzają się, a serce bije szybciej, aby zaradzić wzrastającemu zapotrzebowaniu na krew. Mimo pozorów, wzrost temperatury i przyśpieszenie pracy serca nie podnosi ciśnienia krwi, dlatego nadciśnieniowcy mogą korzystać z sauny – wysoka temperatura potrafi nawet chwilowo obniżać ciśnienie.
– Gdy zimna woda oblewa rozżarzone kamienie, wyzwalają się w wielkiej ilości jony ujemne, które usuwają zmęczenie i stres. Nadmiar jonów dodatnich (warunki często spotykane w miejscach zanieczyszczonych smogiem i w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem) może być powodem astmy, ataków serca, kłopotów z zasypianiem oraz różnego rodzaju alergii.
Sauna a Finowie
Sauna jest narodowym symbolem Finów – odgrywa szczególną rolę w życiu mieszkańców Finlandii. Zazwyczaj przebywa się w niej w towarzystwie rodziny lub przyjaciół, ale również bardziej nieformalne spotkania zawodowe mogą się tam odbywać. W kraju jest ponad 2 miliony saun, podczas gdy samych Finów jest około 5,2 milionów.
Biznes w saunie
W Skandynawii często sauny używa się jako miejsca do prowadzenia negocjacji biznesowych. Co jest tego przyczyną? W saunie zmniejsza się agresywność, rozładowuje napięcie a przede wszystkim znikają bariery formalne, człowiek pozbawiony jest wszelkich oznak statusu, zanikają różnice zewnętrzne.
Królowie uwielbiali łaźnie
W średniowiecznej Polsce z gorących kąpieli parowych korzystali królowie i książęta. Budowano je w klasztorach i zamkach, a także w miastach dla ludu. Często spotykano je również we wioskach. W zbiorze wiadomości do historii sztuki lekarskiej w Polsce, wydanym w Poznaniu w 1839 r., czytamy: „Bolesław Chrobry często używał kąpieli parowej w bani łaziebnej”. Leszek Biały również miał zwyczaj kąpania się w łaźni. Kazimierz Wielki nie zaniedbał używania łaźni. Król Władysław Jagiełło kąpał się w łaźni codziennie lub co trzeci dzień i to regularnie. Jego brat Świdrygiełło aby używał łaźni w dni świąteczne uzyskał na to pozwolenie od samego papierza.
Łaźnia w Płocku w XV w?
Pierwsza wzmianka o łaźni parowej w Polsce pochodzi z Krakowa z 1301 roku. Wzmianka o publicznej łaźni parowej w Poznaniu pochodzi z 1308 roku. W XIV wieku łaźnie znane były w Łęczycy oraz Kole. W roku 1388 król zezwolił mieszkańcom Radomia na wybudowanie łaźni parowej poza murami miasta. Z 1435 roku pochodzi opis obszernych parowych łaźni w Płocku, z 1436 roku w Strzelnie, a w 1457 roku powstała łaźnia parowa w Szamotułach.
Najbardziej dynamiczny rozwój łaźni parowych na ziemiach polskich przypada na XIII i XIV wiek. Kąpiele parowe miały w dawnej Polsce duże znaczenie nie tylko dla celów higienicznych, ale przede wszystkim leczniczych. Za czasów króla Stefana Batorego, który kąpieli tych nie lubił, nastąpił pewny ich zanik. Z uwagi na rozwiązłość obyczajów, jaką obserwowano podczas kąpieli, szerzące się choroby weneryczne, prostactwo oraz pijaństwo stopniowo zaczęto zaprzestawać tych form kąpieli. W ten właśnie sposób pozbawiono się jednego z najlepszych środków osobistej higieny, jak i sposobu regeneracji sił po codziennych trudach.
Powtórne duże zainteresowanie kąpielami parowymi dotarło do Polski dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku, głównie z Finlandii.
Wellness & SPA – co to znaczy?
Nazwa well-being powstała w roku 1948 jako opis na dobre samopoczucie człowieka w sensie psychicznym. W 1953 powstało drugie pojęcie oznaczające sport dla wszystkich – fitness, czyli dobre samopoczucie w sensie fizycznym. Z połączenia tych dwóch pojęć powstała nazwa wellness, która opisywała odpowiedni styl życia, będący harmonią ciała i ducha.
Ważną częścią stylu życia jakim jest wellness jest SPA – Sanus Per Aquam, tzn. zdrowie przez kontakt z wodą.
Na powstanie stylu życia jakim jest wellness złożyło się wiele czynników, takich jak:
– postęp w medycynie, co powodowało wydłużenie życia ludzkiego,
– wzrost kosztów opieki medycznej,
– wzrost świadomości że jesteśmy odpowiedzialni za własne zdrowie i mamy duży wpływ na
kondycję naszego organizmu,
– coraz szybszy tryb życia, dużo pracy, stres i przemęczenie,
– potrzeba głębokiego relaksu i odprężenia,
– potrzeba komfortu i luksusu.
Ośrodkami wellness & spa, najczęściej są duże obiekty takie jak: hotele czy pensjonaty z pełną ofertą pobytową (nocleg, wyżywienie, zabiegi), jednak coraz częściej powstają mniejsze obiekty oferujące usługi wellnes & spa bez ponoszenia z tym związanych kosztów pobytu oraz dojazdu. Są to ośrodki o podobnej ofercie ale będące w centrach dużych miast gdzie możemy skorzystać z ich usług w sposób łatwiejszy oraz krótszy.
Oferta wszystkich obiektów jest bardzo duża oraz ciekawa, co jest gwarancją, że każdy w odpowiedni dla siebie sposób i za odpowiednią dla siebie cenę znajdzie miejsce, w którym na chwilę będzie mógł oderwać się od codzienności.